Arıtma Tesislerinde Otomasyon


Otomasyon tesisin bir noktadan yönetilmesini ve belirli şartlar altında ekipmanların basınç, seviye, tork vb. gibi değişkenlere bağlı olarak önceden yazılmış komutlarla işletilmesine olanak sağlamaktadır.PLC sistemi aşağıdaki özellikleri kontrol etmemizi sağlar.

- Tek bir merkezden proses kontrolü,

- Arıza takibi,

- Sistemdeki her noktaya operatör panelinden kumanda edebilmemizi.

- Sisteme ait elektriksel ve endüstriyel parametrelerin operatör panelinden izleyebilmemizi,

- Set edilen değerler için alarm alabilmemizi,

- İstenen değerlerin belirlenen periyotlarla kaydedilmesini,

- Enerji tasarrufuna imkan sağlayan veri tabanı,

- Ürün bazına indirgenebilen enerji maliyeti,

- Öncelik seçimli proses sırası


Otomasyon sistemleri tesisin bir noktadan işletilmesine olanak sağladığı gibi aşırı yük, faz kaybı gibi istenmeyen durumlarda ekipmanların korunmasını tıkanma sıkışma gibi durumlarda hem ekipmanın hem de işçi sağlığı açısından oldukça önemli yer tutmaktadır. Basınç, seviye, tork sensörleri, sınır anahtarları gibi otomasyon ekipmanları yardımıyla işletme kolaylığı sağlamasının yanında frekans konvertörleri sayesinde enerji tüketimini ciddi oranlarda azaltabilmektedir. Çözünmüş oksijen, orp, pH vb. sensörler yardımıyla da proseslerin en ideal şartlarda işletilmesini sağlamaktadır. Tüm bu sistemler PLC’ler ile Scada üzerinden yönetilmektedir. Programmable Logic Controller kelimelerinin kısaltılmış hali olan PLC, genellikle insan kontrolünde olan ekipmanların otomatik hale getirilmesinde kullanılmaktadır. PLC’ler de komut giriş çıkış işlemleri monitör yardımıyla yapılabildiği gibi dokunmatik panellerde kullanılmaktadır. PLC’ler gerçek zamanlı çalışan fiziksel bilgisayarlardır. Girişlerine gelen sinyalleri okuyup, yazılan programa göre anında çıktı üretirler. Üretilen çıktılarla röle ve kontaktörler kontrol edilir ve ilgili cihazların çalışıp durması sağlanır. Butonlarla birlikte PLC girişlerine birçok çeşitte sensörler bağlanıp, bu sensörlerden gelen basınç, seviye, sıcaklık, tork, debi, nem veya ağırlık gibi verilere göre PLC çıkışına bağlı ekipmanın çalışması kontrol edilebilir.


Arıtma tesislerinde otomasyon yazılımları ve scada'nın hazırlanmasından önce en önemli aşama otomasyon senaryosunun hazırlanmasıdır. Otomasyon senaryosu uygulamadaki proseslerde tecrübeli bir mühendis (Arıtma sistemlerinde Çevre Mühendisi) tarafından hazırlanmalıdır. Plansız ve arıtma tesislerinde kullanılan ekipman ve proseslere yeterince vakıf olmayan kişilerce hazırlanmış bir senaryoya göre tasarlanan otomasyon sistemi işletme sürecinde ciddi problemlere yol açabilir.

Otomasyon senaryosunun yanı sıra scada arayüzlerinin kullanıcı dostu olması, gereksiz pop-up'lardan ziyade tek ekrandan tüm ekipmanları görebilmeye imkan tanıması çok önemlidir. Arayüzün olabildiğince gerçeğe yakın olması, arıza ve ikazların operatörün dikkatini çekecek şekilde ayarlanması gerekmektedir.


Su ve Atıksu Arıtma Tesislerinde otomasyon süreçlerinin hazırlanması projelendirilmesi, senaryoların hazırlanması ve kontrollük hizmetleri için NG Arıtma Sistemleri ile iletişime geçebilirsiniz.44 görüntüleme

İletişim

Adres : Aşağı Mah. (Veliler Cd.) 704 Sk. No:2 Acıpayam/Denizli

Tel : 0530 178 0804

E-Posta : info@ngaritma.com

web : www.ngaritma.com

Önemli Bağlantılar

Bizi Takip Edin

 

  • facebook
  • Beyaz Instagram Simge
  • Beyaz LinkedIn Simge

Copyright © 2020 NG MÜHENDİSLİK ARITMA SİSTEMLERİ.