Su Arıtma Cihazı Filtre Değişimi Nasıl Yapılır?


Su arıtma tesislerinde çoğu zararlı kirleticiler arıtılır ancak şebeke suyunuza karışabilecek zararlı maddeler yada hat üzerinde oluşabilecek mikroorganizmalar çeşmelerimize ulaşamayacağının garantisi yoktur. Bu sebeple önlem almak tedaviden daha kolay olduğu için, iyi bir su arıtma cihazına yatırım yapmak çok mantıklıdır. Herhangi bir su arıtıcı için mekanizma temel olarak su girişi, bir filtre ve taze filtrelenmiş suyun dökülebileceği bir çıkıştan oluşur. Arıtma cihazlarında filtre ana bileşendir ve ara sıra değiştirilmesi gerekmektedir.


Filtreleri su arıtma cihazının en önemli parçalarıdır. Tortu ve karbon filtre, suda bulunan farklı safsızlıkların giderilmesinde önemli bir rol oynar. Piyasada bulunan su arıtma cihazlarının çoğunun filtreleri kullanıma bağlı olarak 6-12 ayda bir değiştirilmesi gerekir. Bununla birlikte, aldığınız suyun kalitesi ve su tüketimi de filtreleri değiştirme sıklığını belirler. Her iki filtre de farklı aşamalardaki sudaki farklı kirlilik türlerini giderir.

Tortu/Sediment Filtresi

Sediment filtre sudaki kir ve tozun uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Ayrıca filtre, RO membranlarının kirden korunmasında önemli bir rol oynar.


Karbon filtresi

Aldığımız suyun bazen çok kötü kokusu vardır, bu da suyu tüketime uygun hale getirmez. Buna ek olarak, şebeke suyunda klor bulunmaktadır. Suyu arıtmak için kullanılan klor, zaman zaman suda kötü bir koku bırakır. Karbon filtreler suda bulunan klor ve zararlı kirleticilerin giderilmesinde önemli bir rol oynar. Filtre ayrıca sudaki her türlü kötü kokuyu giderir.


Peki, Su Filtrelerini Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Birçok kişinin aklına takılan yaygın bir soru, su arıtma cihazlarının filtrelerini ne zaman değiştirmeleri gerektiğidir. Bir filtre, gelen suyu arıtmak için çeşitli tekniklerden birini kullanır. Kirleri azaltmak için karbon, odun kömürü veya filtre ve elektrikli tüplerin bir karışımını kullanabilir. Birincisi, yeterince büyük kirleticilerin filtrelenebileceği mekanik bir aşama olmak üzere birkaç aşamaya ihtiyaç vardır. Daha sonra, gerçekten küçük olanlar filtreleme ortamına yapışır ve burada birikmeye devam ederler. Zamanla, filtrenin artık düzgün çalışamayacağı kadar kirletici madde birikir.


Yani bu bizi ana sorumuza getiriyor. Su arıtma cihazınızın filtreleme mekanizmasının ne zaman değiştirileceğine 2 adımda karar veriyoruz.


1. Marka tarafından önerilen şekilde değiştirin

Çoğu markanın filtrelerinin değiştirilmesi için açıkça belirtilmiş kullanım süreleri vardır ve bunlara bağlı kalmanız iyi olacaktır.


2. Performans düştüğünde değiştirin

Herhangi bir kullanım süresi önermeyen bir su arıtma cihazı satın almışsaniz;

Başlık kendi içinde yeterince anlaşılır olsa da biraz açalım: Su arıtma sisteminizden çıkan küçük partikül maddeleri fark ettiğinizde veya herhangi bir tat değişimi ve koku fark ederseniz, filtrelerin değişim zamanı gelmiştir. Su çıkış hızının önemli ölçüde azaldığını düşünüyorsanız, filtrenin kirlilik sebebiyle tıkanmaya başladığının iyi bir göstergesi olabilir.


Önerilen Filtre Değiştirme Süreleri

Tortu/Sediment Filtresi: 6-12 ayda bir değiştirin.

Blok Karbon Filtre: 6-12 ayda bir değiştirin. Bu membran ömrünü ve kalitesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Ters Osmoz Membranı: Ters ozmoz membranını 18-24 ayda bir değiştirin.

Post Karbon Filtresi/Tatlandırıcı Filtre: Kaliteli su sağlamak için bu filtreyi 12 ayda bir değiştirin. Tadı bir sorun olana kadar beklemeyin.


Tüm ters osmoz sistemleri, sistemin yeni olduğu zamanla aynı su kalitesini elde etmenizi sağlamak için belirli aralıklarla bakım gerektirir.


NG Arıtma Sistemleri olarak, RO filtre değişim programınızı takip etmenizi olabildiğince kolaylaştırıyoruz. Sadece sisteminize uyacak birçok Yedek Filtre Kiti sunmakla kalmıyor, aynı zamanda NG Arıtma Sistemlerinden bir RO Membranı veya Filtre satın aldığınızda, bir yedek sipariş etme zamanı geldiğinde size bir hatırlatma mesajı gönderiyoruz.


Ters Osmoz Filtreleri ve Membran Nasıl Değiştirilir?

Bunlar çoğu standart ters osmoz sistemi için genel filtre ve membran değiştirme talimatlarıdır. İçme suyu sisteminizdeki herhangi bir filtreyi veya membranı değiştirirken, uygun servis prosedürlerinin kullanıldığından emin olmak önemlidir. Aşağıdaki adım adım kılavuz, bu servis prosedürlerinin yerine getirilmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Hazırlık:

-Değiştirme için uygun filtre kartuşlarının kullanıldığından emin olun.

-Filtre kartuşları, ters ozmoz sistemine takılmaya hazır olana kadar orijinal ambalajında kalmalıdır.


Standart FİLTRE Değiştirme Talimatları

Standart ters osmoz sistemleri tipik olarak 2-3 dikey filtreye sahiptir.

Adım 1. Ters ozmoz sistemine giden besleme suyu besleme hattı valfini kapatın.

Adım 2. Basınç denge tankındaki küresel vanayı kapatın. Bu genellikle tankın üstündeki mavi küresel vanayı saat yönünde ¼ tur çevirerek yapılır.

Adım 3. RO sisteminizden buzdolabınıza veya buz makinenize giden bir hattınız varsa, buz makinenize giden hattaki küresel vanayı kapatın.

Adım 4. Arıtma cihazınızın bağlı olduğu musluğu açın ve sistemdeki basıncın boşalmasına izin verin.

Adım 5. Filtre değiştirme işlemi sırasında dökülebilecek suyu toplamak için filtre yuvasının altına sığ bir tepsi veya tava yerleştirin.

Adım 6. Dikey filtre yuvalarını kapaktan sökün ve kullanılmış filtre kartuşunu çıkarın.

Adım 7. O-ringleri dikkatlice çıkarın ve temiz bir yüzeye yerleştirin. O-ringleri yumuşak, temiz bir havluyla silin ve O-ringlerin filtre gövdesine yanlış oturmasına neden olabilecek herhangi bir kesik veya aşınma olup olmadığını gözle kontrol edin. O-ring hasarlı görünüyorsa, O-ring'i değiştirin.

Adım 8. Filtre yuvalarını ılık su ile durulayın.

Adım 9. O-ringi filtre kabında ki O-ring oluğuna yerleştirin. Filtre kabı ile filtre kabı kapağı arasında su geçirmez bir sızdırmazlık sağladığı için O-ring'in oluğun içine düzgün bir şekilde oturduğundan emin olmak önemlidir.

Adım 10. Uygun uzunluğa sahip olduğundan emin olmak için yeni filtreyi ölçün. Yeni filtreyi plastik veya kağıt ambalajından çıkarın.

Adım 11. Filtreyi doğru filtre kabına yerleştirin ve filtre kabını dikkatlice sadece yuvasına sıkarak filtre muhafazasının kapağına vidalayın.


RO MEMBRANE Değiştirme

Standart ters ozmoz sistemleri, 3 dikey filtreyi tutan braketin üzerinde yatay olarak konumlandırılmış bir membrana sahiptir.

Adım 12. Hortumun kapağa bağlandığı küçük halkayı aşağı iterek boruyu membran mahfaza kapağından (tipik olarak muhafazanın sağ tarafında) ayırın. Hortumu dışarı çekerken halkayı basılı tutun.

Adım 13. Membran kabı kapağını membran kabından sökün ve RO membranını çıkarın. Membran genellikle 1-3 yıldır oradadır ve çekilmesi zor olabilir. Bu, çıkarmak için iğne-burun pense gerektirebilir.

Adım 14. Membran kabını temizlemek isterseniz, kapağın karşı ucundaki iki boruyu ayırın. Her bir tüpü daha sonra doğru noktaya yeniden bağlayabilmeniz için etiketleyin. Membran kabınını yerinde tutan tipik olarak iki klips vardır. Membran kabını klipslerden çıkarın ve membran kabının içini ılık sabunlu suyla durulayın. Tüm kalan sabunun iyice durulandığından emin olun.

Adım 15. Membranları, o-ringlerin membran muhafazasına sıkıca oturduğunu hissedene kadar membran kabının içine itin. Membranı ortalamak ve zarın tamamen oturduğundan emin olun.

Adım 16. Membran kabının kapağını yerine takın ve sıkın. Sökülen hortumu uygun bağlantı parçalarına geri takın.


INLINE POST FİLTRE Değiştirme

Standart ters osmoz sistemleri tipik olarak RO membran kabının üzerinde yatay olarak veya yanında bulunan bir sıralı post karbon filtreye sahiptir. Bazı sıralı filtrelerin her iki ucunda dişli bağlantı parçaları, bazılarında ise hızlı bağlantı parçaları bulunur. Bağlantı parçaları 1/4 ”veya 3/8” boru için boyutlandırılmıştır.

Adım 17. Hortumu, filtrenin her iki ucunda bulunan bağlantı parçasından, hortumun filtreye veya rakora bağlandığı küçük halkayı aşağı doğru iterek ayırın. Hortumu dışarı doğru çekerken halkayı basılı tutun.

Adım 18. Filtrenin her iki ucuna takılmış bağlantı parçaları varsa, hortumu çıkardıktan sonra bağlantı parçalarını eski filtreden sökün. Her bir rakorun erkek dişli ucunu teflon bant ile 5-6 kez sarın. Dişli bağlantı elemanlarını yeni filtreye takın.

Adım 19. Hortumu mümkün olduğunca her iki uçtaki bağlantı parçasına veya filtreye iterek hortumu filtreye bağlayın. Ardından, tüpün yerine tam olarak oturduğundan emin olmak için tüpü hafifçe çekin. (Besleme suyunu açtıktan sonra bu bağlantılardan sızıntı meydana gelirse, tipik olarak tüpün yeterince içeri itilmediği anlamına gelir.)


Filtre Değiştirme İşleminin Tamamlanması

Adım 20. Gelen su besleme vanasını açın ve sistemde sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

Adım 21. Musluğunuzu açın. Birkaç dakika içinde, su gelmeye başlayacaktır.

Adım 22. Depolama tankı vanası hala kapalı iken RO musluğundan birkaç galon su dışarı çıksın.

Adım 23. Musluğu kapatın ve depolama tankı küresel vanasını açın.

Adım 24. Depolama tankı boşsa, tankın tamamen dolması birkaç saat sürebilir. Depo doldururken suyun aktığını duyabilirsiniz.

Adım 25. Sisteminiz artık kullanıma hazırdır.


Bir RO su arıtma cihazı, yalnızca temizlik ve bakım ipuçlarını izlerseniz sorunsuz çalışır. Filtreler, güvenli ve temiz su sağlamada önemli bir rol oynadığından, temiz ve güvenli içme suyu elde etmenizi sağlamak için filtreleri doğru zamanda temizlemek önemlidir.

286 görüntüleme

İletişim

Adres : Aşağı Mah. (Veliler Cd.) 704 Sk. No:2 Acıpayam/Denizli

Tel : 0530 178 0804

E-Posta : info@ngaritma.com

web : www.ngaritma.com

Önemli Bağlantılar

Bizi Takip Edin

 

  • facebook
  • Beyaz Instagram Simge
  • Beyaz LinkedIn Simge

Copyright © 2020 NG MÜHENDİSLİK ARITMA SİSTEMLERİ.